wtorek, 6 września 2016

11 powodów, dla których warto sięgnąć po książkę

Dzisiaj postanowiłem napisać luźny post, niezwiązany z recenzją książek. Zapewne każdy z nas wie, że czytanie książek pociąga za sobą wiele korzyści. Nikogo nie trzeba namawiać do tego, by sięgnął po lekturę. Mimo wszystko wciąż bywają tacy, których książki parzą w dłonie ;-) To dla nich dedykuję ten wpis. Pierwsze 10 faktów opisane zostało w oparciu o badania, które przeprowadzone zostały przez naukowców na całym świecie. Poznajmy zatem każde z nich.

1. Czytanie poprawia pamięć

O tym, że czytanie poprawia pamięć wie niemal każdy z nas. Czytanie powoduje, że pobudzamy nasz mózg do działania. Jako ośrodek wiedzy, a tym samym największy pendrive potrafi zapamiętać wiele rzeczy. Czytając uzbrajamy się przed zapominalstwem, ale nie tylko...

2. Czytanie chroni przed Alzheimerem

Skoro poprawia pamięć to znaczy, że potrafi chronić przez chorobą Alzheimera. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowiodły, że ludzie którzy w życiu sięgają po lekturę mają nawet 2,5 raza większą szansę na to, że w podeszłym wieku nie będą cierpieć na tę chorobę. Już ten fakt powinien zachęcić Was do czytania ;-)


3. Czytanie redukuje stres

Zapewne nieraz w pracy lub szkole spotkała Cię sytuacja, z którą miałaś(-eś) problem, by sobie poradzić. Dopadał Cię wówczas stres. Jego redukcja bywa trudna, a aby przyspieszyć stan relaksu należy... poczytać! Zaledwie 10-15 minut czytania książek powoduje, że hormony stresu spadają o 70%!

4. Czytanie poprawia atrakcyjność seksualną

Któż z nas nie zna słynnej akcji "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka". Akcja zainicjowana w 2011 roku miała na celu zachęcenie do czytania. Już teraz dane statystyczne mówią, że kobiety uważają za atrakcyjnych seksualnie mężczyzn, którzy czytają. Panowie, macie większą szansę na powodzenie jeśli sięgniecie po książki.


5. Czytanie kształtuje charakter

Niezależnie od wieku, charakter można kształtować poprzez czytanie. Mając do czynienia z powieściami obyczajowymi czy psychologicznymi potrafimy dostrzec zachowania, które są zgodne z moralnością człowieka, a także takie, które nie są. Człowiek czytający książki dzieli je, po czym zaczyna stosować się do tych, które uznawane są społecznie za dobre.

6. Czytanie poszerza zasób słownictwa

Sięganie po lekturę spowoduje także, że rozwinie się nasz zasób słownictwa. Podczas pisania wypracowania, czy też w trakcie tworzenia prac licencjackich, inżynierskich a nawet magisterskich, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem synonimu. Chyba, że lubimy grać w słownego Tetrisa i wówczas podobne słowa będą pojawiać się jedno pod drugim ;-)


7. Czytelnicy są bardziej skłonni do wypowiada się

Pamiętasz swój stres na studiach, kiedy ktoś prosił Cię o wygłoszenie opinii w jakiejś kwestii? Biorąc książkę do ręki i czytając ją, takie sytuacje są niestraszne! Jeśli nasz "słownik" jest wzbogacony o kolejne słowa, jesteśmy także skłonni wypowiadać się publicznie.

8. Czytanie zwiększa zdolność empatii

Ile razy zdarzało się, że płakałeś po śmierci swojego ulubionego bohatera? Jak często było tak, że cieszyłeś się wraz z fikcyjną postaci opowieści? Jeśli odpowiedziałeś sobie na to pytanie: często lub zdarzało się, znaczy to, że książki zwiększyły w Tobie empatię! Śmiało uczysz się na błędach swoich bohaterów, ale także poznajesz emocje.

9. Czytanie pomaga myśleć analitycznie

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że w połowie lektury przewidziałeś jej koniec, to znaczy, że potrafisz myśleć analitycznie. Twój mózg potrafi sortować informacje przyjmując te ważniejsze, wyrzucając te mniej ważne. To wszystko także jest "wina" czytania. Dzięki tej umiejętności łatwiej będzie Ci w życiu przekalkulować to, co jest ważne, ale także prościej będzie Tobie podjąć jakąkolwiek decyzję.


10. Czytelnicy szybciej zapamiętują i uczą się nowych rzeczy

To właśnie z książek dowiadujemy się wielu cennych informacji oraz rzeczy niezbędnych dla naszego życia. W trakcie studiów czytamy wiele książek, aby posiąść wiedzę, a jeśli czegoś nie wiemy to sięgamy do... poradników :-) To dzięki nim uczymy się nowych rzeczy, a także zapamiętujemy to, co przeczytaliśmy wcześniej.

11. Czytanie jest po prostu super!

I nic tego nie zmieni! Kto czyta książki, ten żyje dwa razy :-)


4 komentarze:

  1. Kiedyś lubiłam czytać, ale w trakcie liceum zbyt wiele miałam nauki ( a raczej jestem umysłem ścisłym), a teraz dużo czytuję, ale literatury związanej z moim kierunkiem kształcenia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja mama jest bibliotekarka i od wczesnego dziecinstwa bardzo duzo czytam. Nie wyobrazam sobie dnia bez przeczytania chociazby kilku stron :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam czytać i czytam naprawdę różne rzeczy ale niestety nadal nie jestem skłonna do wypowiadania się publicznie może kiedyś się to zmieni ;)

    OdpowiedzUsuń